Szlaki turystyczne

szlak turystyczny niebieski Lachowice – Jałowiec – Zawoja
szlak turystyczny żółty przełęcz PrzysłopKiczoraSolniskaprzełęcz Kolędówki – Jałowiec – Czerniawa SuchaLachów GrońKoszarawa. Czas przejścia 6 h, ↓ 6.05 h.

Jałowiec (1111 m.n.p.m.)


Jałowiec jest najwyższym szczytem Pasma Jałowieckiego. Obecnie  jest niemal całkowicie zalesiony. Na jego stokach znajdują się jeszcze dwie duże polany: podwierzchołkowa Hala Trzebuńska – położona pod przełęczą Opaczne polana, na której znajduje się należące do Zawoi osiedle Opaczne ze schroniskiem Opaczne i niewielka i zarastająca Polana Krawcowa nad przełęczą Cichą. Najbardziej widokowa jest Hala Trzebuńska (nazywana też Halą Kubulkową. Stanowi punkt widokowy, z którego można przy dobrej widoczności obejrzeć panoramę Beskidu Śląskiego (Barania Góra, Skrzyczne), Kotliny Żywieckiej, Beskidu Żywieckiego – z Pilskiem i Babią Górą w całej okazałości (od przełęczy Krowiarki aż po Jałowiecką), a przy bardzo dobrej – szczyty Małej Fatry.


Na wierzchołku Jałowca znajdują się ławki dla turystów i duża fotografia panoramy widocznej z Jałowca z opisanymi wszystkimi szczytami

W czasie II wojny światowej szczytem Jałowca przebiegała granica pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem a III Rzeszą. Wieś Stryszawa znajdowała się w Rzeszy, a Zawoja w GG. Ruiny jednej ze strażnic widoczne są na szczycie Jałowca. Idąc szlakiem niebieskim w kierunku Lachowic na przełęczy Cichej możemy jeszcze odnaleźć pozostałości fundamentów większej placówki Grenzschutzu – niemieckiej straży granicznej.


Na szczycie znajduje się drewniany krzyż upamiętniający pobyt w tym miejscu kardynałów: Wyszyńskiego i Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, postawiony przez mieszkańców Stryszawy w 2000 roku.



Follow us:

Agroturystyka "LEŚNY ZAKĄTEK"

Katarzyna Gancarz

34-205 Stryszawa 567a

tel. 33 874 72 13

e-mail: lesnyzakatek.agroturystyka@gmail.com